UPUTE ZA IZRADU ZAVRSNOG RADA.docx

« Svibanj 2024 »

5. DRŽAVNO NATJECANJE U POZNAVANJU PROMETNIH PROPISA
Autor: Krunoslav Matijašić, 5. 10. 2022.

Pozivaju se SVI UČENICI ŠUMARSKE I DRVODJELJSKE ŠKOLE KARLOVAC na sudjelovanje na petom Državnom natjecanju učenika srednjih škola iz Republike Hrvatske u poznavanju prometnih propisa koje će se održati na web stranicama Prometne Učilice https://ucilica.skole.hr.

Natjecanje se provodi u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za razdoblje od 2018. do 2030. godine u okviru preventivno edukativnih programa s ciljem poboljšanja ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i smanjenje broja stradavanja djece u prometu. Natjecanje u poznavanju prometnih propisa organizira i provodi Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, CARNet-om i Moj Telekom d.o.o. (nositelj prava za Prometnu Učilicu).

KAKO SUDJELOVATI?

Za sudjelovanje u natjecanju preporuča se učenicima korištenje AAI@EduHR korisničkih podatka koje su već dobili ili mogu dobiti od administratora imenika u školi.

Web stranice projekta s poučnim sadržajima, savjetima za sigurnije sudjelovanje u prometu i testovima dostupne su svim korisnicima koji imaju bilo koji uređaj s pristupom internetu (računalo, tablet, mobitel). Aktivnosti projekta usmjerene su prema učenicima svih srednjih škola u Hrvatskoj.

Natjecanje se u potpunosti provodi online, pa na njegovu provedbu ne utječe trenutni model nastave u školi jer je sudjelovanje učenika moguće i iz škole i od kuće. Važan je angažman profesora i razrednika na ukazivanju značaja usvajanja znanja iz prometne kulture te poticanje učenika na korištenje Prometne Učilice i sudjelovanje u natjecanju. Prometna Učilica osigurava učenicima brojne poučne sadržaje iz prometne kulture, te vježbe i zadatke za provjeru znanja, a koliko su dobro usvojili znanje provjerava se na ispitima koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova RH.

Natjecanje je organizirano u dvije kategorije:

- pojedinačno natjecanje učenika po uzrastima

- natjecanje škola

Natjecanje traje od 1.10.2022 do 18.12.2022. (do 12.00 sati). Pojedinom ispitu može se pristupiti samo jednom i to isključivo u terminu održavanja tog ispita. Pravo pristupa ispitu je iskorišteno čim je ispit pokrenut i to bez obzira na rezultat i ishod. Ne postoji mogućnost ponovnog pristupa ispitu ni ponavljanja ispita.

Učenik može rješavati svaki od 8 ispita i tako popraviti svoj prosjek ili nadoknaditi propušteni ispit.

Kako bi svima osigurali što ravnopravnije uvjete i mogućnost kasnijeg uključivanja na natjecanje, boduju se ostvareni rezultati četiri najbolja ispita. Za najuspješnije učenike i škole, za pokazano znanje, osigurali smo brojne i vrijedne nagrade te diplome i pohvalnice.

Bogate nagrade za najuspješnije učenike:

eRomobil, mobitel, laptop, bicikl, Nitendo Swiitch Oled, polaganja vozačkog ispita (za nevozača)…

Nagrade za 3 najuspješnije škole: Pehar za 1.- 3. mjesto

Nagrade za doprinos u promicanju prometne kulture i poželjnog ponašanja u prometu učenika srednjih škola putem Prometne Učilice

Nagrade za 3 najuspješnija profesora: Prijenosno računalo

Rezultati učenika, razrednih odjeljenja i škole mogu se pratiti ovdje