Dodatno pojašnjenje Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta
Autor: Boris Frandolić, 24. 3. 2020.

KARLOVAČKA ŽUPANIJA

GRAD KARLOVAC

URED GRADONAČELNIKA

Karlovac, 23. ožujka 2020.

Priopćenje za medije

STOŽER CIVILNE ZAŠTITE GRADA KARLOVCA – DODATNO POJAŠNJENJE ODLUKE O ZABRANI NAPUŠTANJA MJESTA PREBIVALIŠTA I STALNOG BORAVKA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Odlukom Stožera civilne zaštite RH zabranjeno je napuštanje mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj. Od ove zabrane postoje iznimke koje se navode po kategorijama, a za iste je potrebna ovjerena propusnica:

• Promet i kretanje nužno za opskrbu navedenih područja
  • Dnevne migracije zaposlenih u službama bitnim za pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lijekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalne djelatnosti, vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe plinom i strujom, zaštitarske službe
  • Izvješćivanje javnosti
  • Putovanje na posao i s posla ako je obavljanje posla neophodno i ne može se obaviti od kuće
  • Žurne i operativne službe koje sudjeluju u sprječavanju širenja bolesti COVID-19

Za gore navedeno propusnice izdaju odgovorne osobe u pravnoj osobi – poslodavci.

• Stanovnika koji zahtijevaju hitnu medicinsku skrb

Za gore navedenu potrebu, propusnicu izdaje izabrani liječnik obiteljske medicine.

• Iz vitalnih obiteljskih razloga, poput pružanja skrbi djeci ili starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština

Za gore navedenu potrebu (za stanovnike Karlovca), propusnicu izdaje Stožer civilne zaštite grada Karlovca.

Propusnice koje izdaje Stožer, moći će se podignuti (uz opravdani razlog) od sutra u razdoblju od 07:00 do 15:00 sati u prostoru gradske uprave Grada Karlovca (mala zgrada – Trg bana Jelačića 1). Radi mjere smanjivanja socijalnog kontakta, propusnice će biti moguće zatražiti i dobiti i elektronskim putem na mail adresu renata.kucan@karlovac.hr.Takva propusnica moći će se dobiti isključivo za opravdane potrebe (dostava hrane, potrepština ili lijekova članovima obitelji koji nisu u mogućnosti samostalno obaviti isto, a nalaze se u drugoj jedinici lokalne samouprave) i to u trajanju jednog dana.

Radi brojnih upita građana dodatno ističemo kako se zabrana napuštanja mjesta prebivališta odnosi na činjenicu napuštanja grada, to jest odlaska u drugi grad ili općinu. Dakle, stanovnici svih naselja mogu, za sada, nesmetano prometovati unutar svojih i drugih naselja na području grada Karlovca, uz poštivanje svih prije donesenih mjera prevencije i zaštite.