Kulturne znamenitosti u Beču
Autor: Andreja Pevec, 15. 12. 2023.

Što su učenici radili u slobodno vrijeme i koje su kulturne znamenitosti posjetili tijekom mobilnosti u Beču od 18. studenog do 2. prosinca 2023. piše Dino Bogović.

Za vrijeme mobilnosti u Beču okviru programa Erasmus+ za područje strukovnog obrazovanja, osim stjecanja stručnih kompetencija i razvoja praktičnih vještina na urbanoj farmi, dio vremena odlučili smo s oduševljenjem posvetiti istraživanju i upoznavanju grada odnosno brojnih znamenitosti i atrakcija koje pruža.

Katedrala Svetog Stjepana prva je od mnogih impresivnih lokacija i znamenitosti koje smo zajednički posjetili. Katedrala je podignuta sredinom 12. st. te nam je sa svojim 137 metara visokim tornjem pružila krasnu i pamtljivu panoramu Beča.

Nadalje, tu je palača Schönbrunn, rezidencija dinastije Habsburg i jedno od najpopularnijih turističkih odredišta u Beču. Palača broji impresivnih 1400 soba uređenih u rokoko stilu, od kojih smo posjetili njih 40 uz audio vodič koji nas je upoznao s najzanimljivijim crticama vezanim uz svakodnevni život i aktivnosti obitelji Habsburg.

Dolazak u Beč zimi nezamisliv je bez posjeta najpoznatijem adventskom sajmu u Europi. Advent u Beču održava se na više sajmova raspoređenih po cijelome gradu, a posjetili smo onaj najpopularniji u samom središtu grada, ispred gradske vijećnice. Uživali smo u razgledavanju brojnih štandova ispunjenih originalnim božićnim darovima od kojih smo neke ponijeli kući najdražima. Također, sajam pruža šaroliku ponudu delicija, slatkiša, igračaka i bajkovito klizalište koje vijuga kroz ukrašen park vijećnice. Nismo stali samo na jednoj adventskoj atrakciji već smo posjetili i božićno selo kod dvorca Belvedere, božićni sajam u Spittelbergu, adventski sajam na Karlsplatzu te zimski sajam na Riesenradplatzu.

Za podizanje raspoloženja poslužio je posjet popularnom bečkom zabavnom parku, Prateru, inače jednoj od najvećih atrakcija grada Beča. Uživali smo u raznolikim atrakcijama, adrenalinskim vožnjama i ostalim zabavnim sadržajima uz koje nam je vrijeme nevjerojatno brzo prolazilo.

Izvor: Dino Bogović